На 28 и 29 октомври се проведе първият Регионален технологичен форум „Инженери в действие“ в рамките на Втория варненски фестивал на науката. Стотици любители на роботиката и технологиите от Източна и Североизточна България посетиха събитието. С авторски разработки на роботи и прототипни решения се включиха над тридесет участници от Бяла (Русенско), Шумен, Бургас и Варна - представители на специализирани гимназии, средни училища, университети, школи и клубове. Специално признание заслужи Клуб „Роботи - Бяла”, който от години работи усърдно за развитието на образователната роботика в България.
Форумът даде гласност на труда и напредъка на учители и ученици в сферата на технологичното образование и срещна обществото с тях. Участниците се впуснаха активно в технологичната си подготовка. Текущите им проекти бяха усъвършенствани, а концепциите им за следващото издание на Форума вече започнаха да зреят. Най-голям ефект бе постигнат в направление обмяна на идеи, опит и методика между учители, ученици и работодатели. Това ще спомогне развитието на технологиите, роботиката, електрониката, 3D моделирането и професиите от този сектор в страната.
“Организаторите от Фондация “Университет за деца” и Фондация “Красива наука” бяха уверени в назрялата нужда от реализацията на Форума и позитивите, които той ще донесе на участниците и посетителите. Демонстрираните от участниците резултати, умения и знания надминаха очакванията ни. Имаше много добре изпълнени проекти, което доказва, че младите имат интерес към технологиите и се трудят старателно, а когато усилията им бъдат поставени в правилния контекст, са силно мотивирани да се развиват.” Това сподели ръководителят на Форума Явор Киряков.
Регионалният технологичен форум се провежда под формата на състезание за ученици и студенти до 25-годишна възраст. Бяха представени роботи в направления: следване на линия, преминаване по трасе с препятствия, прототипни разработки и надпревара по 3D моделиране. В 3D конкурса младежите работиха по концептуално решение за роборъка (грипер) с поне две степени на свобода и начин за измерване на натиска при захващане на обект. Авторите на най-реализируемите, приложими и креативни проекти от категория “3D моделиране” спечелиха първите места и бяха наградени с 3D принтери.
Отличен за цялостно решение в старша възраст бе студентът от Техническия университет във Варна Ивайло Колев. Приза за най-креативно решение в младша възраст заслужи ученикът от варненската Математическа гимназия Ярослав Басков. В категориите „Следване на линия Micro:bit“ и „Прототипни решения“ победител е Станислав Живков от клуб „Роботи“ - Бяла. В свободния стил “Трасе с препятствия” спечели Николай Вачев от Професионалната гимназия по компютърно моделиране и компютърни системи „Акад. Благовест Сендов“ във Варна. В проектното прототипиране в младша възраст най-добре се представиха учениците от Средно училище „Панайот Волов“ в Шумен, а в старша - клуб „Роботи ТУ“ към Техническия университет във Варна. Клубът „Механо 1“ от Професионална гимназия по механоелектротехника и електроника в Бургас получи награда за инженерна отдаденост - негови представители се представиха на високо ниво във всички категории.
Организационният екип на Технологичен форум “Инженери в действие” изказва специални благодарности на нашите партньори и спонсори, без които събитието не би било осъществимо - Елтрейд, Теси, Ардес, Кинетик аутомотив, Раст 3Д и Алкомет.
Следващият Регионален технологичен форум „Инженери в действие“ ще се проведе на 25 и 26 ноември в рамките на Фестивала на науката в Пловдив.